Jste zde

Provozní aktiv 9/2015 - OK2KOP - Vysoká Hole

Těžko uvěřit, že již uplynulo tolik let, co jsem se naposled zúčastnil Provozního aktivu. Zapátral jsem a zjistil, že to bylo v roce 2002! Na jednu stranu je to ostuda, na druhou nechť je mi ponecháno alespoň trochu uznání, že jsem se k tomu dokázal v dnešní i pro radioamatéry čím dál tím složitější době vrátit. Slibovat, že tomu bude od teď jinak, si však netroufnu, ale držte mi (lépe řečeno nám všem) pěsti, ať to zase alespoň na nějakou dobu vydrží.

Letošní vysílání z Šeráku nám připomnělo s jak krásnou přírodou se člověk při vysílaní z kopců setká i u nás v Česku. Kromě toho je to jeden z výborných způsobů jak minimalizovat pivní pupek :-). Jak jsem se zmínil už článcích dříve, nemáme vhodné vybavení, které by člověk dokázal vzít sebou na nějaký ten „trek“. Práce je doma hodně a tak teprve týden před závodem jsem se pustil do příprav vybavení.

V první řadě jsem potřeboval sehnat TRX s menšími rozměry, menší váhou a výkonem ideálně kolem 20 W. Původně jsem měl v hledáčku TR-751, ale nakonec se mi naskytla rozumná možnost pořídit FT-857.
Olověných baterií jsem se již nanosil dost a tak jsem tentokrát zvolil modernější Lion. Stožár i 5-ti prvkovou anténu DK7ZB jsem vyrobil z hliníkových prvků bez nástrojů rozložitelných do metrových dílců. Zářič jsem použil z dříve konstruované antény, která měla sice trochu jiné rozměry, ale protože PSV to nijak zásadně neovlivnilo (do 1,1), bylo vybavení na světě.

V původním plánu jsme měli s Láďou OK2VEF docela slušný výšlap, ale protože Láďa nebyl na náročnější výšlap zdravotně způsobilý, rozhodli jsme se kótu změnit. Nedávno se mi podařilo při stavbě krovu šlápnout na hřebík, takže i když jsem měl fyzičku natrénovanou z TF, nebylo to pro mě úplně od věci.
V neděli ráno jsme vyrazili na Ovčárnu a pak pohodově nabrali směr Vysoká hole.
Na vrcholu kóty ve výšce 1465 m n.m. jsme byli za chviličku.

Vše pracovalo podle plánu. Měl jsem jen trochu strach z napětí nabitých Lion baterií (16,8V), které jsem raději srážel usměrňovácím můstkem. Nakonec ani s tím problém nebyl, ale pro příště chci zkusit napětí stabilizovat buck-boost měničem.

Po proladění pásma před závodem jsme byli nadšeni. Krásné signály z S5/9A/OE a podobných jižních zemí. Za to jsme v závodě nenarazili na žádné stanice z DL.

Uskutečnili jsme 101 spojení, vysílali výkonem 20W a vždy se bez problému dovolali. ODX se povedl s Darkem E70A - 652 km. Krásně jsem slyšel i F6DCD z JN38RQ, ale pouze odpovídal na výzvu a okolní podmínky nám zrovna moc neumožňovaly jej lehce získat.

Vysílání nám po celou dobu znepříjemňovala sousední stanice z Pradědu. Udělat spojení i na pár kilometrů byl občas problém. Jak jsem zjistil později, nebyl to jen náš problém. Ona stanice je sice úspěšná co do počtu spojení navázaných, ale minimálně v našem případě i co do počtu spojení znemožněných. A to druhé číslo si žádný radioamatér za rámeček nedá.
Je to složité téma, které už bylo komentováno jinde a odborněji. Spektrální čistota signálu při takto vysokém výkonu musí být bezkompromisní a jakékoliv zanedbání je trestuhodné. Tím netvrdím, že k nějakému pochybení došlo, naopak věřím, že všechny filtry byly na svém místě, ALC fungovalo jak má a podobně. Pouze mi vrtá hlavou a zatím mi nikdo nedokázal odpovědět, jaké má vlastnosti nástupce FT-897 a zda-li je vhodný jako budič pro kilowattový PA.
Odolnost našeho přijímače neberu. To bych už musel řešit věci jako bezohlednost vůči zbytku radioamatérské komunity a to by už skutečně bylo lepší pověsit radioamatérský koníček na hřebík úplně. Není totiž možné, aby jedna stanice rádiově obsadila prakticky celé Jeseníky a nutila tím všechny „přezbrojit“.
Vzpomínám na časy, kdy jsme se stovkami miliwattů dělali stejná spojení, jako se dnes běžně uskutečňují se stovkami wattů.
Tímto nechci kritizovat onu stanici za použití hrubé síly, protože podmínky závodu to umožňují. Bylo by však férové respektovat i jiné způsoby vysílání a myslet i na stanice, které nezajímají pouze první místa. Bez nich totiž nebude smysl vůbec takové závody pořádat.
Nejlepším řešením podobných situací by dle mého názoru byla úprava podmínek ze strany pořadatele. Alespoň co se týče těchto malých závodů. Podobné problémy by se minimalizovaly a celkově by to přidalo na atraktivitě. Ale to je zase jiná kapitola.

I přes tuto nepříjemnou skutečnost se nám závod moc líbil. Já jsem byl nadšený, že nebyly problémy s vybavením. Baterie vydržely po celou dobu vysílání. Odnesli jsme si zkušenosti, které rádi využijeme v dalším závodě. Pozitivním na tomto zkušebním závodě byl fakt, že se podařilo efektivně snížit váhu vybavení a máme do budoucna určité hmotnostní rezervy.

Děkujeme všem za spojení!

73! Tomáš OK2TPQ a Láďa OK2VEF