Jste zde

Mistrovství České republiky v radioelektronice 2015 - Opava

Je to už rok, co Franta OK2LF přijal výzvu uspořádat další celostátní kolo a tak se na druhý prodloužený víkend v květnu sjeli do Opavy účastníci ze všech krajů České republiky (tedy kromě kraje Karlovarského, který se na poslední chvíli ze soutěže omluvil. Abychom dorovnali počty, doplnili jsme soutěžící z místních řad). I mé maličkosti se dostalo cti se aktivně zúčastnit.

Dokumentování průběhu soutěže se od začátku aktivně ujal Robin OK2UWQ, nebylo by tedy přínosem to dělat znovu a rovnou vás odkážu na jeho stránky.

Pokusím se však na to alespoň podívat trochu více ze strany pořadatelů. Musím se přiznat, že jsem měl trochu strach, aby vše proběhlo hladce. To jsem však ještě nevěděl, koho Franta naverboval. Konkrétně mám na mysli Jirku Sedláčka ze Střediska volného času Opava. Ten si na svůj hrb naložil neskutečný balvan, na několik dnů opustil rodinu a obětavě se věnoval tvorbě dobrého zázemí soutěže. Ani Radkovi OK2VJM nedělalo problém přiložit ruku k dílu. S předstihem ještě dorazil Pavel OK2PNJ, který se svou neomezenou energií pustil do prezentace účastníků, zpracovával výsledky a vůbec řešil plno nezbytné birokracie. Lepšího člověka pro tuto činnost Franta nemohl vybrat.Mistrovství se konalo v objektu Střední školy technické v Opavě. Učebny, jídelna, místnost pro porotce i ubytování - vše se nacházelo v bezprostřední blízkosti.


Pavel u prezentace

Po zahájení a večeři se šlo na testy. Schválené testy jsem z různých důvodů obdržel na poslední chvíli. Ačkoliv testy vidělo více párů očí a já osobně provedl řadu závěrečných korekcí, jedna otázka nás nakonec zaskočila všechny. Ačkoliv z praktického hlediska většina porotců viděla jednoduchou a jednoznačnou odpověď, z pohledu obratného teoretika už tomu bylo jinak. Trochu se to celé zamotalo, ale ten, kdo použil zdravý rozum konstruktéra, nemohl na tom ztratit a to mě nakonec uklidnilo.
Testy se rozběhly v učebnách rozdělených podle kategorií za přítomnosti porotců. V té době bylo stále mnoho jiné práce. Zapojil jsem se až jako druhá a Pavel jako třetí kontrola testů. Exkurzi školy jsem musel vynechat.


Psání testů

Druhý den po snídani se přistoupilo ke stavbě soutěžních výrobků. Autoři výrobků byli Petr OK2AIA, Robin OK2UWQ a Petr Ďuriš. Zatímco soutěžící pájeli, pustili jsme se do hodnocení dovezených výrobků, kdy jsem v kategorii Ž1 sekundoval ostřílenému Jirkovi OK2PBL.

Následovalo hodnocení soutěžních výrobků. To jsme zvládli poměrně rychle. Celkově jsem byl s hodnocením všech disciplín kategorie Ž1 spokojen.

Hodnocení soutěžních výrobků kategorie Ž2 jsem porotcům nezáviděl. Úroveň výrobků byla velmi vysoká a rozdíly minimální. Nemůžeme se tedy divit, že se i objevila nedůvěra ze strany vedoucích kroužků. Sami se však mohli přesvědčit, že porotci byli pečlivý a vše vyhodnotili korektně.

V kategorii M to také nebylo jednoduché. Petr Ďuriš rozhodně nedává body zadarmo. Vymyslel konstrukci, která byla časově náročnější, než se na první pohled mohlo zdát. Ale nemohu říci, že to bylo těžké příliš. Určitě za to mohla i touha odevzdat perfektní výrobek. Abychom poskytli spravedlivé podmínky, přidali jsme klukům 40 minut navíc. Pak už jsme je museli vyhnat, aby stihli oběd. A stačilo to.

I z této disciplíny bylo patrné, jak je těžké správně zvolit obtížnost soutěžního výrobku. Hodnocení se nakonec zvládlo rychle. Všichni jsme se mohli zúčastnit odpoledního programu - exkurze vojenských památek v okolí Opavy. O exkurzi byl poměrně velký zájem, autobus se plně obsadil a tak jsem nakonec plně obsadil i své auto.


V Dárkovicích

Po večeři došlo k slavnostnímu vyhlášení výsledků mistrovství. Díky sponzorům neodešel nikdo s prázdnou. Je na místě všem znovu poděkovat a to PŘEDEVŠÍM Středisku volného času v Opavě a za finanční podporu Magistrátu města Opavy a Moravskoslezského kraje. Jsme rádi, že rovněž místní firmy se k nám neotočily zády. Děkujeme. Bohužel ne každý si uvědomuje, že velká část kvalitních zaměstnanců vzniká právě díky těmto aktivitám, kdy vedoucí často hradí provoz kroužků z vlastní kapsy.


Vítězové Mladší žáci


Vítězové Starší žáci


Vítězové Mládež


Petr a Robin přebírají ceny pro stavitelé soutěžních výrobků


Robin přebírá dort za vítěžný kraj
Boj o "Hrabák"