Jste zde

Polní den 2016 - OK2KOP - Přední kopec

Další rok utekl jako voda a s ním i další Polní den. Stejně jako předchozí roky, i letos jsme zvolili vysílání z kopce. To nás prostě baví. Pokaždé se snažíme udělat závod trochu jiný a jsem rád, že se to i tentokrát povedlo. Je to jakýsi stimul pro další závody.

Hledání nových lokalit pro časově náročnější závod není jednoduchý úkol. Tentokrát jsme výběr kóty nechali na Jirkovi OK2SSJ. Chtěli jsme zůstat v okolí Opavy, zjistit „jak to chodí“ i na jiných kopcích poblíž. Výběr padl na obec Jakubčovice, která se nachází asi ve 2x vyšší nadmořské výšce než Opava. Ani zde nebylo jednoduché najít vhodné místo pro stanoviště. Někde vedlo vysoké napětí, jinde byly stromy nebo špatný terén. Nakonec jsme se rozhodli vysílat nedaleko vrcholu Předního kopce ve výšce 510 metrů ASL.

Předchozí roky jsme výhodu nadmořské výšky trochu degradovali krátkou anténou. Chtěl jsem proto letos trochu vylepšit anténní systém. Rozhodl jsem se pro dvojici 7 el. antén DK7ZB s koaxiálním slučovačem.

Co jsem si „navařil“, to jsem si i „snědl“. Nestačilo pouze postavit nové antény. Byl nutný i nový přenosný stožár. Největším problémem byla opět totální absence volného času. Jirka byl před závodem v EA6, nemohl tedy pomoci a já trávil několik dnů před závodem v DL. Musel jsem tedy techniku stihnout nachystat dopředu a bylo to jen tak tak.

Antény jsem měl hotové poměrně rychle. Děkuji Honzovi OK2ILA za zapůjčení VNA a rady. SWR antén se mi podařilo udržet poblíž 1:1.0. Koaxiální slučovač SWR mírně zhoršuje, ale s výsledkem jsem byl velmi spokojen.

Stožár jsem vyrobil jako teleskopický. Horní anténa je ve výšce 9 metrů. Není problém stožár prodloužit o další metry. Lze jej postavit poměrně rychle a bez pomoci dalších osob. Ačkoliv je otáčen ručně, do jeho paty jsem na zkoušku zabudoval čidlo polohy pro indikaci směru antén. Přesné srovnávání polohy stožáru s deníkem se mi občas hodilo.

Funkce zásobovače jídla a pití se ujal Láďa OK2VEF. Uspořil mi tím cenné hodiny před závodem. Na kótu jsme vyrazili ihned po snídani. Na kopci bylo úmorné horko a to byl hlavní důvod, proč Jirka dorazil přesně v moment, kdy se vychladilo pivo HI.

Krátce po 12 hodině zahájil Vráťa Polní den mládeže. Navázal 36 QSO. Na závod jsem vezl tři nabité akumulátory po 70Ah. Krátce po PDM vysadil první akumulátor. V ten moment mi bylo jasné, že nám energie nebude stačit a tedy že máme problém.
Na hlavní závod dorazil Franta OK2LF, který dovezl nabíječ a zajistil jeho napojení na sít v obci. Tím nás ušetřil nouzového lovení akumulátorů z aut. Zpětně už vím, že byl onen konkrétní akumulátor už dávno znehodnocen pochybným měničem.

O co více času jsem věnoval přípravám, o to méně jsem letos vysílal. Únava z prací doma, příprav na závod a cestování mě v tom horku dostihla velmi rychle. Do stanu jsem zalezl spát ještě za světla. V noci bouřka vyhnala Jirku z vysílacího stanu. Já o žádné nevěděl - zaspal jsem ji.
Naštěstí nám Franta letos s vysíláním pomohl a tak to Jirka nemusel oddřít z velké části sám.


Láďa dělá ráno povinné 3 QSO


Lednička s proviantem - zatím ještě plná


Před závodem


V závodě jsme za cca 16 hodin navázali 216 spojení a nasbírali necelých 55 tisíc bodů. ODX 809 km udělal Jirka s IQ5NN. Na pásmu jsem slyšel F6KDL/P z JN37, který byl o pár kilometrů dál, ale nedokázal jsem se dovolat.
Vysílání z tohoto kopce považuji za vydařené. Stanice chodily dobře víceméně ze všech směrů. Antény se osvědčily.

Děkujeme všem za spojení. 73!